Emocje w zmianie – powrót do pracy, przygoda ze żłobkiem

Często w swoich publikacjach poruszam temat zmian. Nie ma metamorfozy bez sprawnej komunikacji oraz towarzyszącym jej emocjom. Zmiana jest procesem adaptacji do nowej sytuacji, więc i obecne przy niej uczucia podlegają procesowi. Są to procesy emocji, które będą z Tobą przez całe życie takie, jak zmiana pracy, miejsca zamieszkania, narodziny dziecka, zmiany w życiu osobistym i wiele innych.

Jak emocje przekładają się na zmianę, jaką jest żłobek?

Nie inaczej jest także w procesie zmiany jaką jest posłanie dziecka do żłobka i należy tutaj mówić głośno, że istnieją emocje w procesie adaptacji zarówno dziecka, jak i rodzica. Musisz uświadomić sobie, że są one naturalną częścią procesu. Obawy, lęki i niepewność towarzyszą każdemu rodzicowi, ale warto być tego świadomym i nie przenosić ich na malucha, bliskich czy współpracowników.

Jak radzić sobie z emocjami?

Najlepiej przepracować swoje emocje. Jako trener, szkoleniowiec i właściciel sieci żłobków zachęcam Cię do skorzystania z indywidualnego treningu mentalnego lub wybrać się na spotkania, bądź warsztaty organizowane przez placówkę, na których poruszane są procesy adaptacyjne. Pomocne może okazać się również dołączenie do grupy wsparcia – często innych Mam. Innym sposobem na pozbycie się obaw związanych z nadchodzącą zmianą jest podjęcie się indywidualnej rozmowy z przyszłym opiekunem dziecka w żłobku.


Zrozumienie tego, co towarzyszy Ci i Twojemu dziecku ogromnie ułatwi sam proces adaptacji, i co ważne – pomoże skupić się na innych aktywnościach (chociażby w powrocie do pracy). Ciężko od siebie wymagać skupienia na obowiązkach i pracy, gdy martwimy się o własne dziecko i nasze myśli krążą wokół jego bezpieczeństwa. Dlatego też, aby ułatwić powrót na rynek pracy można wykorzystać wiele sposobów.

Kilka sposobów na to, jak ułatwić sobie powrót do pracy po posłaniu dziecka do żłobka:

  • Przygotuj siebie i dziecko na pójście do żłobka odpowiednio wcześniej. Zajrzyj w zakładkę warsztaty na mojej stronie, gdzie znajdziesz szkolenia i warsztaty, na których przekazuję wiedzę o tym, jak wygląda proces zmian u dzieci i jak z nim pracować.
  • Rozmawiaj z dzieckiem o zmianie.
  • Czas, który dziecko spędza w żłobku poświęć na spacer, książkę lub to co lubisz robić – aby podładować baterie i mieć siłę pomóc sobie oraz dziecku w adaptacji, a także pojawiającym się lęku separacyjnym. Możesz w tym czasie także podjąć się nauki i szkoleń przygotowujących do podjęcia pracy. Wtedy spokojniej wrócimy do obowiązków zawodowych lub podejmiemy nowe, nie czując się gorszym pracownikiem z powodu przerwy w związku z urodzeniem i opieką nad dzieckiem.
  • Skontaktuj się ze swoim pracodawcą lub profesjonalnym rekruterem i dowiedz się jakie informacje i jaką wiedzę musisz uzupełnić. Doświadczony rekruter potrafi określić w trakcie spotkania jakie kompetencje mamy i jak je rozwijać.
  • Przeprowadź rozmowy kwalifikacyjne. Pomoże Ci to przełamać tremę, dodać sobie odwagi posłuchaj, czego oczekują pracodawcy.
  • Inwestuj swój czas w rozwój osobisty. To potęga, która pozwoli Ci poradzić sobie z niejednym wyzwaniem.
  • Buduj swoją wewnątrzsterowność. Nie opinia koleżanki, cioci czy innego członka rodziny, tylko to, co sami czujemy i chcemy jest ważne.
  • Buduj swoje cele lub wymarzony kierunek rozwoju osobistego i tam kieruj swoje wysiłki, bo spełniający się (także zawodowo) rodzic to spokojniejsze dziecko.

Warto zapamiętać zdanie psychologów: „na poczuciu winy dziecka nie wychowasz”. Jeśli towarzyszy Ci poczucie winy, bo jednak chcesz spędzić więcej czasu ze swoim dzieckiem, bo „żłobek to tylko jedna z opcji”. Albo może usłyszałeś/aś „ja bym jeszcze nie poszedł/ła do pracy” lub „ja bym dziecka nie oddał/a” – to nasze poczucie wartości może być nadwyrężone.

Jeśli zależy Ci na rozwoju zawodowym, a maluch mocno domaga się naszej obecności – to masz gotowe rozdarcie wewnętrzne. Jeśli jednak ze zrozumieniem podchodzisz do zmiany, która przed Tobą stoi – to z pewnością będzie długo prościej przejść przez proces adaptacji malucha w żłobku i naszego powrotu do pracy. Warto zainwestować swój czas tylko dla siebie, skorzystać ze wsparcia i porad specjalistów – wtedy łatwiej podejmować jakiekolwiek decyzje.