Komunikacja

Odważę się wyrazić pogląd, że komunikacja jest podstawą naszego rozwoju. Bez komunikacji nie byłoby możliwości przekazania przez naszych Rodziców tego, jak bardzo nas kochają i wspierają, nie mielibyśmy też szansy uczyć się w przedszkolu i szkole. Nie udałoby się budować naszych związków i zespołów. A przede wszystkim – bez komunikacji nie udałoby nam się budować naszego rozwoju osobistego.

Do tematu komunikacji będę bardzo często wracać, gdyż jej temat jest bardzo szeroki i niezwykle potrzebny.

Szacunek w komunikacji

Bardzo bliska mojemu sercu (którą staram się doskonalić) jest metoda dyskusji – zwana majeutyczną. Jej autorem jest Sokrates, a nazwa nawiązuje do akuszerki, porodu. Celem takiej dyskusji nie jest zbijanie nawzajem swoich argumentów, lecz zadawanie pytań – często prowokujących, wyciągających wiedzę od rozmówców, aby wspólnie dotrzeć do prawdy.

Taka dyskusja jednak wymaga szacunku zarówno do rozmówcy, jak i do samego siebie. Sokrates używał w dyskusji test trzech sit.

„Któregoś dnia zjawił się u filozofa Sokratesa jakiś człowiek i chciał się z nim podzielić pewną wiadomością.

– Posłuchaj Sokratesie, koniecznie muszę ci powiedzieć, jak się zachował twój przyjaciel.

– Od razu ci przerwę – powiedział mu Sokrates – i zapytam, czy pomyślałeś o tym, żeby przesiać to, co masz mi do powiedzenia przez trzy sita?

 A ponieważ rozmówca spojrzał na niego nic nierozumiejącym wzrokiem, Sokrates tak to objaśnił:

– Otóż, zanim zaczniemy mówić, zawsze powinniśmy przesiać to, co chcemy powiedzieć, przez trzy sita. Przypatrzmy się temu.

Pierwsze sito to sito prawdy. Czy sprawdziłeś, że to co masz mi do powiedzenia, jest doskonale zgodne z prawdą?

– Nie, słyszałem, jak o tym mówiono, i…

– No cóż… Sądzę jednak, że przynajmniej przesiałeś to przez drugie sito, którym jest sito dobra. Czy to, co tak bardzo chcesz mi powiedzieć, jest przynajmniej jakąś dobrą rzeczą?

 Rozmówca Sokratesa zawahał się, a potem odpowiedział:

– Nie, niestety, to nie jest nic dobrego, wręcz przeciwnie…

– Hm! – westchnął filozof. – Pomimo to przypatrzmy się trzeciemu situ. Czy to, co pragniesz mi powiedzieć, jest przynajmniej pożyteczne?

– Pożyteczne? Raczej nie…

– W takim razie nie mówmy o tym wcale! – powiedział Sokrates. – Jeżeli to, co pragniesz mi wyjawić, nie jest ani prawdziwe, ani dobre, ani pożyteczne, wolę nic o tym nie wiedzieć. A i tobie radzę, żebyś o tym zapomniał.”

źródło: http://www.pozytywne.com/artykul/208/-Trzy-sita-opowiesc-dydaktyczna-Sokratesa

Co możemy zyskać dzięki metodzie dyskusji test trzech sit?

Tak zaproponowana forma rozmowy pozwala skupić się na jej celu bez oceniania i krytyki będącej najczęściej powodem konfliktów.

Zapraszam do indywidualnego kontaktu, jeśli tylko czujesz, że temat komunikacji w Twoim życiu i Twoim zespole warta jest wzmocnienia.