Odważę się wyrazić pogląd, że komunikacja jest podstawą naszego rozwoju. Bez komunikacji nie byłoby możliwości przekazania przez naszych Rodziców tego, jak bardzo nas kochają i wspierają, nie mielibyśmy też szansy uczyć się w przedszkolu i szkole. Nie udałoby się budować naszych związków i zespołów. A przede wszystkim – bez komunikacji nie udałoby nam się budować naszego rozwoju osobistego.
Do tematu komunikacji będę bardzo często wracać, gdyż jej temat jest bardzo szeroki i niezwykle potrzebny.
Szacunek w komunikacji
Bardzo bliska mojemu sercu (którą staram się doskonalić) jest metoda dyskusji – zwana majeutyczną. Jej autorem jest Sokrates, a nazwa nawiązuje do akuszerki, porodu. Celem takiej dyskusji nie jest zbijanie nawzajem swoich argumentów, lecz zadawanie pytań – często prowokujących, wyciągających wiedzę od rozmówców, aby wspólnie dotrzeć do prawdy.
Taka dyskusja jednak wymaga szacunku zarówno do rozmówcy, jak i do samego siebie. Sokrates używał w dyskusji test trzech sit.
„Któregoś dnia zjawił się u filozofa Sokratesa jakiś człowiek i chciał się z nim podzielić pewną wiadomością.
– Posłuchaj Sokratesie, koniecznie muszę ci powiedzieć, jak się zachował twój przyjaciel.
– Od razu ci przerwę – powiedział mu Sokrates – i zapytam, czy pomyślałeś o tym, żeby przesiać to, co masz mi do powiedzenia przez trzy sita?
A ponieważ rozmówca spojrzał na niego nic nierozumiejącym wzrokiem, Sokrates tak to objaśnił:
– Otóż, zanim zaczniemy mówić, zawsze powinniśmy przesiać to, co chcemy powiedzieć, przez trzy sita. Przypatrzmy się temu.
– Pierwsze sito to sito prawdy. Czy sprawdziłeś, że to co masz mi do powiedzenia, jest doskonale zgodne z prawdą?
– Nie, słyszałem, jak o tym mówiono, i…
– No cóż… Sądzę jednak, że przynajmniej przesiałeś to przez drugie sito, którym jest sito dobra. Czy to, co tak bardzo chcesz mi powiedzieć, jest przynajmniej jakąś dobrą rzeczą?
Rozmówca Sokratesa zawahał się, a potem odpowiedział:
– Nie, niestety, to nie jest nic dobrego, wręcz przeciwnie…
– Hm! – westchnął filozof. – Pomimo to przypatrzmy się trzeciemu situ. Czy to, co pragniesz mi powiedzieć, jest przynajmniej pożyteczne?
– Pożyteczne? Raczej nie…
– W takim razie nie mówmy o tym wcale! – powiedział Sokrates. – Jeżeli to, co pragniesz mi wyjawić, nie jest ani prawdziwe, ani dobre, ani pożyteczne, wolę nic o tym nie wiedzieć. A i tobie radzę, żebyś o tym zapomniał.”
źródło: http://www.pozytywne.com/artykul/208/-Trzy-sita-opowiesc-dydaktyczna-Sokratesa
Co możemy zyskać dzięki metodzie dyskusji test trzech sit?
Tak zaproponowana forma rozmowy pozwala skupić się na jej celu bez oceniania i krytyki będącej najczęściej powodem konfliktów.
Zapraszam do indywidualnego kontaktu, jeśli tylko czujesz, że temat komunikacji w Twoim życiu i Twoim zespole warta jest wzmocnienia.